Nem tudni pontosan mikor háziasítottak először görényeket, de maradványaik már i. e. 1500-tól fellelhetők . A vadászgörényt valószínűleg az közönséges görényből (Mustela putorius) háziasították. Vadon élő vadászgörény-közönséges görény hibridek a mai napig léteznek. Új-Zélandon található a világ legnagyobb hibrid-populációja. A vadászgörények legtipikusabb tulajdonsága a vad görényekkel szemben, hogy már nem képesek megélni vadon, illetve a kíváncsiságukon túl is ki tudnak alakítani kötődést a gazdájuk felé, és jobban tolerálják már az emberi betegségeket, és étrendet.
Néhányan azt gondolják, hogy már az ókori egyiptomiaknak is voltak görényeik, de sokkal valószínűbb, hogy az odalátogató európaiak macskákat láthattak. I. e. 6-ban Augustus görényeket küldött a Baleár-szigetekre az elszaporodott nyúlpopuláció ellen.
I. Erzsébet angol királynő ajándékként osztogatta a vadászgörényeket, amiket nagy becsben tartottak. A Brit Fegyveres Erők 1. zászlóaljának [1] (a walesi herceg saját alakulata) is egy vadászgörény a kabalaállata. Az Újvilágba először a 17. században vittek görényeket. 1860-tól a II. világháború kezdetéig magtárak védelmére használták őket a Vadnyugaton.
Vad változatát, a mezei görényt főleg molnárok használták a magtárak védelmére – a kis ragadozók jelenléte jobb belátásra térítette a magokat megdézsmálni kívánó rágcsálókat. (De az is lehet, hogy pont fordítva történt és a görények használták vadászterületnek a rágcsálóktól hemzsegő malmokat.) Innen ered a magyar molnárgörény kifejezés.
Mint házikedvencek az 1970-es években lettek népszerűek, dr. Wendy Winstead-nek köszönhetően (country-zenész, állatorvos), aki hírességeknek adott el vadászgörényeket, és a TV-ben is feltűnt a saját állataival.
A művészetek körében is találhatunk ábrázolásokat róluk, Leonardo Hermelines hölgye például nem hermelint, hanem vadászgörényt ábrázol. Ugyanígy a vadászatra használt görényeket nagy becsben tartó rómaiaknál is megjelenik festményeken, szobrokon, mint a városállamot a rágcsálókról védő háziasított ragadozó.
» vissza |